Jak prezentuje się rynek wynajmu aut w Polsce?

rynek wynajmu samochodów

Gdy poddamy analizie zarówno sam rynek wynajmu samochodów, jak i ich wypożyczalnie, możemy przekonać się o tym, do jakiego stopnia jest on zdominowany przez lokalne marki oraz jedną wypożyczalnię samochodów o zasięgu ogólnopolskim – Express rent a car będącą częścią holdingu PGD. Marki globalne mogą dziś mówić o tym, że należy do nich blisko 50 procent rynku wynajmu samochodów na terenie naszego kraju, podczas gdy udziały Express rent a car wynoszą około 20 procent.

Rekomendujemy: Wynajem samochodów w firmie Carent-24 >> 

Raport, który jest przez nas prezentowany, powstał w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez RentCar – firmę oferującą usługi z zakresu porównywania ofert związanych z wynajmem samochodów. Jego przygotowanie powinno jednak zostać uznane za interesujące nie tylko przez osoby związane z branżą, mówimy bowiem o jednej z pierwszych prób mających na celu przybliżenie tego, czym charakteryzuje się rynek Renat a car w Polsce i jaka jest jego specyfika. Oczywiście, zgromadzenie danych, które znajdują zastosowanie w tego rodzaju raporcie, nigdy nie jest proste, tym razem jednak można być zadowolonym ze względu na wielość źródeł, z jakich pochodzą. Możemy więc mówić nie tylko o dokumentach i fachowych analizach, ale i o danych ogólnodostępnych, które są publikowane przez prasę o charakterze specjalistycznym.

Nie można liczyć, niestety, na dane, których dokładność oscylowałaby w granicach stu procent, rynek nadal bazuje bowiem zarówno na spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i na jednoosobowych formach działalności gospodarczej. Już choćby dlatego nie wszystkie podmioty są zobligowane do ujawniania corocznych sprawozdań finansowych, a tym samym wszystkie informacje stają się tajemnicą przedsiębiorstw. Już dziś można jednak powiedzieć, że mamy do czynienia z rynkiem, dla którego charakterystyczna jest tendencja wzrostowa, o czym może zresztą świadczyć zarówno analiza z podziałem na kategorię, jak i miejsce wynajmu.

Ciekawym spostrzeżeniem jest i to, które mówi o rosnącej liczbie transakcji wykonywanych za pośrednictwem narzędzi, z których można skorzystać w Internecie. Klienci chętnie odwołują się zarówno do formularzy rezerwacji, jak i do stron, które zbierają oferty wielu firm i pozwalają na podjęcie decyzji o wynajmie bez kontaktu osobistego. Na polskim rynku pojawiają się też narzędzia, które są swego rodzaju agregatami ofert wynajmu. Ciągle są one rozwiązaniami stosunkowo nowymi, wiadomo jednak, że za granicą cieszą się one dużą popularnością. Modne stają się też strony brokerów, nie dziwi więc to, że portale pośredniczące opanowały już ponad 55 procent rynku.

Więcej na...