Elektroniczny portfel

portfel internetowyPortfele internetowe rozwijają się coraz lepiej w ostatnich latach i mają coraz więcej zwolenników. Ich forma opiera się na wirtualnym miejscu, gdzie będzie można gromadzić środki i dokonywać płatności przez internet. Konto w takich portfelach można obsługiwać tylko w sieci i funkcjonuje ono oczywiście w każdej walucie. Najbardziej popularne serwisy, które funkcjonują na światowym rynku to już od lat PayPal oraz Moneybookers. W tego rodzaju kontach najważniejszy jest email, który stanowi nasz identyfikator w takim systemie.

Płatności elektroniczne - cechy charakterystyczne

Przez portfele internetowe dokonuje się płatności bardzo szybko. Wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Odbiorca otrzymuje nasze pieniądze natychmiastowo. Portfele można wykorzystywać darmowo. Jedynie pobierane są dość wysokie opłaty za każdą dokonywaną transakcję w okolicach 5-7 złotych oraz procentowo na poziomie 2-3% kwestia przewalutowania. Mówiąc o bezpieczeństwie tej formy wiele osób stawia duży znak zapytania. Część takich firm działa na gruncie prawa bankowego a to sprawia, że pojawia się tam sytuacja związana z zamrażaniem środków czy też blokowaniem kont co może prowadzić do długich spraw wyjaśniających, których może się nigdy nie rozwiązać w ostatecznym rozrachunku. W krajach na zachodzie są one już bardzo dobrze rozwinięte i korzysta z nich wiele osób. W Polsce pojawiają się dopiero powoli i ich rozwój jest stopniowy. Korzystają z nich osoby, które muszą dokonywać płatności w ramach zagranicznych serwisów aukcyjnych. Mało sklepów obsługuje jednak takie płatności i to bardzo mocno ogranicza w tym przypadku możliwość ich skutecznego rozwoju.

jak działają portfele internetoweOgraniczenia w tym systemie nie istnieją. Pieniądze można wygodnie i szybko wysłać praktycznie wszędzie. Jednak właśnie pojawiające się blokady kont sprawiają, że taka sytuacja niekiedy jest w stanie odstraszyć część osób. Korzystanie z portfela będzie możliwe tylko i wyłącznie po wcześniejszym zarejestrowaniu się w takim serwisie. Opiera się wszystko o adres email. Następnie musimy oczywiście na portfelu umieścić swoje pierwsze środki. Jeśli chcemy dokonać transakcji nie musimy się niczego obawiać. W momencie, gdy znajdują się już tam pierwsze środki wystarczy wpisać adres email nasze odbiorcy i kwotę jaką chcemy do niego przesłać, by pieniądze szybko do niego dotarły.