Formy płatności mobilnych cz.2

aplikacje bankowePrzy usługach związanych z bankowością elektronika staje się coraz ważniejsza i odgrywa istotną rolę. W tym momencie właściwie trudno sobie w ogóle wyobrazić funkcjonowanie konta w banku bez internetowej formy. Obecnie banki przygotowują specjalne aplikacje, którymi chcą skorzystać z tego jak bardzo popularne są obecnie smartfony. Dzięki takim aplikacjom do ręki dostajemy zintegrowany z telefonem bank, w którym mamy wygodny dostęp do wszystkich elementów oferowanych nam na tradycyjnym koncie. Oprócz już przedstawianych tutaj aplikacji mamy jeszcze kilka propozycji, które można wspomnieć.

IKASA przygotowana została dla klientów GetinBanku oraz AliorBanku i można przez nią dokonywać płatności w Biedronce. Natomiast przez Pekao SA została przygotowana aplikacja PeoPay, która również pozwala płacić za zakupy w biedronce. Natomiast klienci PKO BP oraz Inteligo otrzymali dostęp do aplikacji IKO, która pozwala im płacić za drobne usługi w różnych punktach usługowych. Te aplikacje pozwalają również na to, by wygodnie dokonywać wypłat z bankomatów, co w pewnych sytuacjach, gdy nie mamy kartę będzie praktycznym rozwiązaniem. Aplikacje te pozwalają na to, by bardzo wygodnie dokonywać wszelkich płatności. Można jedynie włączyć aplikację zalogować się i mieć dostęp do internetu. Gdy mamy już zeskanowane produkty wystarczy wygenerować kod, który pokazujemy kasjerowi i dokonujemy zatwierdzenia całej transakcji. Takie rozwiązania sprawiają, że nie musimy nosić przy sobie gotówki oraz karty. Wystarczy smartfon, który i tak zawsze nosimy ze sobą. Jeśli chcemy dokonać płatności musimy tylko spytać czy istnieje w danym miejscu taka właśnie możliwość.

płatność dzięki NFCNowoczesna forma to płatności oparte o HCE oraz specjalną chmurę obliczeniową. Funkcjonuje ona na zewnętrznym serwerze, gdzie zbiera istotne dane odnoszące się do posiadanych przez nas środków finansowych. Jest to udoskonalenie NFC, gdyż nie musimy już mieć przygotowanej specjalnie karty SIM. Wszystkim zajmuje się chmura obliczeniowa. Usługa taka uniezależnia nas od firm związanych z komórkami. Taką usługę jako pierwszy wprowadził do oferty bank BZ WBK. Jako Polski Standard Płatności określa się nowoczesną formę, która przygotowana została przez duże banki przy współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową. Zdecydowali się oni przygotować system, dzięki któremu będzie można jednolicie rozliczać transakcje mobilne na terenie kraju. System ma współpracować z ofertą wszystkich banków, a jego działaniem zajmować się będzie Krajowa Izba Rozliczeniowa. Początkowo wszystko oparte zostało o aplikację IKO banku PKO BP.